Podsumowano projekt „Wielkie serce”

Dodano: 12-06-2013
f9dead35557a1b5fc255b2f662e017019a0c3f00.jpg
Powiązane galerie

Coroczny festyn rodzinny zorganizowany przez Przedszkole nr 49 był doskonałą okazją do podsumowania innowacyjnego projektu „Wielkie Serce”, który realizowany był w placówce wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa z Bielska-Białej.  Impreza odbyła się w hali sportowej przy ul. Widok. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządu naszego miasta oraz licznie zaproszeni goście.

Projekt „Wielkie Serce”, stanowił nowatorską próbę wprowadzenia dzieci z zespołem Downa do publicznego, nieintegracyjnego przedszkola i był finansowany przez Fundację Auchan na Rzecz Młodzieży oraz Stowarzyszenie „Wielkie serce”. Jak wyjaśniła prezes Stowarzyszenia Małgorzata Martyniak,  projekt polegał m.in. na prowadzeniu zajęć integracyjnych, w których uczestniczyły dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci z zespołem Downa. Celem było kształtowanie prawidłowych kompetencji społecznych i kreowanie postaw ukierunkowanych na wzajemną tolerancję.

Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania, reakcje dzieci były wspaniałe - w sposób znaczący usprawniono komunikację pomiędzy rówieśnikami, sprowokowano dzieci do podjęcia aktywności własnej i kreatywności. Dzieci przedszkolne z łatwością zaakceptowały swoich rówieśników dzieląc z nimi radość wspólnej zabawy i działania.

Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowano szereg atrakcji: gry i zabawy ruchowe, konkursy, możliwość spotkania i wspólnej fotografii z Reksiem – maskotką klubu piłkarskiego TS Podbeskidzie. Wszystkim dopisywały doskonałe humory, panowała wspaniała, rodzinna atmosfera, a na twarzach naszych milusińskich gościł szczery uśmiech.

Impreza stanowiła także doskonałą okazję do zaprezentowania przez przedszkolaków bogatego programu artystycznego z okazji dnia Matki i zbliżającego się dnia Ojca. Mogliśmy też podziwiać występ laureatów tegorocznego XII Festiwalu Kultury Przedszkolnej, którzy zdobyli GRAND PRIX – za artystyczną spójność programu, wysoką kulturę sceniczną, scenariusz, kostiumy, piękny śpiew oraz inscenizację wiersza pt. „W krainie Tuwima”. Festyn uświetnił także występ Zespołu  Pieśni i Tańca „ Beskid”.

Lato w mieście - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna