Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru - Międzynarodowy Dzień Teatru

Dodano: 29-03-2018
02c616450eb5bd0af58504cc141e4ca976b7f8ed.jpg

28 marca 2018 r. w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej odbyły się miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Uroczystość rozpoczęła się od orędzia do polskiego środowiska teatralnego z okazji święta. W tym roku orędzie przygotowała Maja Kleczewska, a zgromadzonym na widowni gościom odczytał je aktor Teatru Polskiego Michał Czaderna.

W dalszej części uroczystości, zastępca prezydenta Lubomir Zawierucha wręczył nagrody aktorom i pracownikom bielskich teatrów. Nagrody otrzymali: Władysław Aniszewski (aktor Teatru Lalek Banialuka), Rafał Sawicki (aktor Teatru Polskiego), Jan Chmiel (aktor i instruktor teatralny), Piotr Uniwersał  (pracownik techniczny Teatru Polskiego) oraz Marek Ziarko (kierownik techniczny Teatru Lalek Banialuka).

- Pragnę serdecznie podziękować całemu bielskiemu środowisku teatralnemu za kolejny rok pracy. Dziękuję dyrekcjom, aktorom i wszystkim pracownikom obydwu bielskich scen. To dzięki państwu możemy podziwiać w naszych teatrach wiele ciekawych i poruszających przedstawień – podkreślił  Lubomir Zawierucha.

Zgodnie z tradycją, w trakcie gali wręczono również „Laur Dembowskiego” – nagrodę artystyczną bielskiego koła ZASP. W tym roku laur trafił do zespołu twórców i wykonawców spektaklu Teatru Lalek Banialuka „Oresteja?”. Nagrodę odebrała dyrektor placówki Lucyna Kozień.

Uroczystość była również okazją do symbolicznego podsumowania wydarzeń w bielskich teatrach.

W ubiegłym roku przygotowane przez nie spektakle obejrzało łącznie ponad 158 tysięcy widzów. W 2017 roku obydwa bielskie teatry przygotowały 11 premier – 7 odbyło się w Teatrze Polskim, a 4 w Banialuce.

Na scenach zaprezentowano ogółem 743 przedstawienia, z czego 344 w Teatrze Polskim i 399 w Banialuce. Rok 2017 był szczególny dla bielskiej Banialuki, która świętowała 70-lecie powstania. Najlepszym podsumowaniem tego jubileuszu była ostatnia gala Złotych Masek, podczas której Banialuka wzbogaciła się o dwie te prestiżowe nagrody. W kategorii SPEKTAKL DLA DZIECI zwyciężył „Król Maciuś Pierwszy”, a w kategorii ROLA W TEATRACH LALKOWYCH Złotą Maskę odebrał Mateusz Barta za role w spektaklach „Król Maciuś Pierwszy” oraz „Buratino”.

Złote Maski nie są oczywiście jedynymi nagrodami, jakie w minionym roku trafiły do bielskich teatrów. Teatr Polski może się pochwalić m.in. wyróżnieniem w konkursie MARKA-ŚLĄSKIE w kategorii KULTURA. Spektakle naszej sceny dramatycznej prezentowane były z powodzeniem na prestiżowych festiwalach w Rzeszowie, Lublinie, Tarnowie, Częstochowie oraz w Zabrzu. Spektakle „Wanda” oraz „Pustostan” zostały zakwalifikowane do 24. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Z kolei podczas XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „TALIA” nagrodę aktorską za rolę w spektaklu „Humanka” otrzymała Oriana Soika.

Wśród przedstawień przygotowanych przez Banialukę najwięcej laurów zebrał „Król Maciuś Pierwszy. Spektakl zdobył m.in. Nagrodę Jury XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2017 w Warszawie oraz Nagrodę Jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2017 w Rzeszowie.

Należy przypomnieć, że zarówno „Banialuka”, jak i jej dyrektor naczelny i artystyczny – Lucyna Kozień zostali uhonorowani Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Należy również podkreślić, że w Bielsku-Białej z powodzeniem działa od wielu lat amatorski ruch teatralny. Możemy pochwalić się ponad dwudziestoma znakomitymi zespołami teatralnymi. Funkcjonują one w ramach domów kultury, placówek oświatowych, fundacji, stowarzyszeń i ognisk pracy pozaszkolnej. Działają w nich głównie młodzi ludzie, dla których te amatorskie zespoły są często miejscem pierwszych scenicznych doświadczeń. Wbrew nazwie, wiele z tych amatorskich teatrów prezentuje profesjonalny poziom artystyczny. Największą wartością amatorskiego ruchu teatralnego jest jednak to, że wychowuje on kolejne pokolenia twórców i miłośników teatru.

Na zakończenie miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru 2018 zaprezentowano nagrodzony Złotą Maską spektakl „Buratino”.

1%

______