Atrakcje turystyczne na trasie Bielsko-Biała - Zwardoń

ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA TRASIE BIELSKO-BIAŁA - ZWARDOŃ

BIELSKO-BIAŁA
Kościół parafialny św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich - drewniany, jednonawowy z prezbiterium i wieżą na osi otoczony sobotami. Zbudowany na miejscu starszego w 1690 r. We wnętrzu polichromia ścienna ze scenami z życia św. Barbary wykonana w 1723 r. przez Jana Mentila z Bielska oraz gotycka figura Pięknej Madonny z ok. 1430 r.
Bielsko-Biała, ul, Cyprysowa 25

BYSTRA ŚLĄSKA
Muzeum im. Juliana Fałata, oddział Muzeum w Bielsku-Białej - muzeum biograficzno-artystyczne w zabytkowej willi zwanej "Fałatówką". Wewnątrz prace malarskie oraz dokumenty zw. z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych malarzy polskich.
Bystra Śląska, ul. J. Fałata 34
czynne: wt. 9.00-15.00; śr., czw., pt. 8:30-16:30; sob., niedz. 8:30-14:30
tel. +48 33/817-13-61

RADZIECHOWY
Kościół św. Marcina z 1590 r. w Radziechowach. Wewnątrz cenne zabytki sztuki sakralnej - późnobarokowy ołtarz z 1756 r., w ołtarzu późnogotycka Madonna z Dzieciątkiem z 1510 r., ołtarze boczne z XVIII w. Sklepienia i ściany boczne pokryte scenami z życia kościoła.
Radziechowy 1

WĘGIERSKA GÓRKA
Kościół św. Katarzyny w Cięcinie - drewniany kościół, w swej najstarszej części wzniesiony w 1542 roku, jako kaplica filialna kościoła w Radziechowicach.

Fortyfikacje obronne z 1939 r. - cztery forty, które przetrwały wojnę, tzw. "Westerplatte Południa". W forcie "Wędrowiec" przy ul. Obrońców Węgierskiej Górki w schronie bojowym mieści się muzeum poświęcone walkom stoczonym 2-3 września 1939 r. z przeważającymi siłami niemieckimi. Pozostałe forty "Wąwóz", "Wyrwidąb" można obejrzeć na wzniesieniu powyżej "Wędrowca" a czwarty fort "Waligóra" - po drugiej stronie Soły.
czynne: pon.-sob. 10.00 -14.00; niedz. 13:30-15:30
Węgierska Górka, ul. Obrońców Węgierskiej Górki,
tel. +48 33/864 24 38

CISIEC
Trakt Cesarski - fragment dawnej drogi cesarskiej wybudowanej w XVIII w. jako najkrótszy szlak komunikacyjny łączący Kraków z Wiedniem. Obecnie na 2 km odcinku - trasa rowerowa i szlak spacerowy.

Izba Regionalna Jana Talika
Ekspozycja ludowych sprzętów, naczyń domowych, instrumentów muzycznych, obrazów, , strojów i masek wykorzystywanych w czasie noworocznego obrzędu "dziadów" oraz własnoręcznie wykonanych rzeźb. Oprowadza gospodarz Izby, Jan Talik, kustosz i aktor. Izba czynna jest na życzenie, najlepiej odwiedzić ją po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym
Cisiec, nr 670, tel. +48 33/864-26-16

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbe - powstał w ciągu jednej doby, w listopadzie 1972 r. , na wcześniej przygotowanych fundamentach, wybudowany przez mieszkańców pomimo wyraźnego zakazu ówczesnych władz.
Cisiec 506

MILÓWKA
Muzeum "Stara Chałupa" - w chałupie góralskiej z 1739 r.
Wyposażenie wnętrza domu góralskiego z 2. poł. XIX w. - ze zbiorów Muzeum w Żywcu. Stałe imprezy: przędzenie wełny, skubanie pierza, łuskanie fasoli w ramach "Żywieckich Godów" - styczeń/luty.
czynne: wt.-sob. 9.00-14.00.
Milówka, ul. Piastowska 1,
tel. +48 33/863-73-99, 863 76 34

RAJCZA
Pałac Lubomirskich (inna nazwa - Pałac Habsburgów) - wzniesiony w 1813 r. , obecnie Zakład Leczniczo-Opiekuńczy dla ludzi starszych. O zmianie przeznaczenia pałacu zdecydował jego ostatni krótkotrwały właściciel ( 1914-17) arcyksiążę Karol Stefan Habsburg lokując w nim szpital wojskowy pod egidą Czerwonego Krzyża.

Kościół św. Wawrzyńca oraz św. Kazimierza z 1890 r. - wewnątrz obraz Matko Boskiej Kazimierzowskiej, malowany na blasze miedzianej w hebanowych ramach, podarowany w 1669 r. przez króla Jana Kazimierza, który po abdykacji przebywał jakiś czas w Żywcu, w drodze do Francji.

Pdf
1%