Muzyka na Zamku

Cykl koncertowy Muzyka na Zamku organizowany w zabytkowych wnętrzach Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej charakteryzuje się niepowtarzalnym nastrojem i obcowaniem z muzyką klasyczną poprzez różnorodne formy koncertowe. Organizowany 23 rok cieszy się ciągłą popularnością a różnorodność programów i wykonawców zapewnia stałą i wierną publiczność. Cykl ten przybiera różnorodne formy muzyczne takie jak koncerty znanych śpiewaków (Hubert Miska-tenor, Leokadia Duży, Elżbieta Towarnicka, Jadwiga Stepień, Yoshiko Hara-sopranistki) a także koncerty wspaniałych solistów instrumentalistów (Jerzy Sterczyński i Mirosław Herbowski-piańisci, Tomasz Strahl-wiolonczelista, Władysław Kłosiewicz-klawesynista, Kaja Danczowska-skrzypaczka, Aiko Tanaka-skrzypek, Kazimierz Moszyński i Henryk Błażej-fleciści, Krzysztof Pełech-gitarzysta, Jerzy Kosmala-altowiolista) oraz kameralne (Kwartet Śląski, Camerata Vistula, Studium Musicae Cracoviense, Kwartet Puzonowy NOSPR, Kwartet Wilanów).

Koncerty odbywają się w dowolny poniedziałek miesiąca wyłączając miesiące lipiec i sierpień, zawsze o godz.18.00. w sali koncertowej Muzeum Historycznego  w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze16.

Bilety w cenie:

Bilet 15,00 zł

Bilet ulgowy 8,00 zł

dostępne w kasie Muzeum

przedsprzedaż: tydzień przed koncertem w kasie Muzeum

Muzyka na Zamku

23 kwietnia 2018 r, godz.18.00

Wykonawcy:

Małgorzata Wasiucionek – skrzypce

Oriana Masternak – skrzypce

Maria Dutka – altówka

Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela

Słowo o muzyce:

Grażyna Durlow

W programie:

muzyka kompozytorów polskich

MESSAGES QUARTETZ

Został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Zespół został również doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w lutym 2016 roku został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu w 2017 r. nakładem firmy fonograficznej DUX, została wydana debiutancka płyta zespołu zawierająca nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej amerykańskiej i polskiej.

Założeniem Messages Quartet jest promocja polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej. Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich – m.in.: Laks, Panufnik, Weinberg, Szymanowski, Moniuszko, Bacewicz, oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich jak i twórców zagranicznych.

Muzycy Messages Quartet są absolwentami UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich (Paryż, Bruksela, Wiedeń, Stuttgart). Obok działalności koncertowej są wykładowcami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, a także współpracują z czołowymi polskimi zespołami symfonicznymi. Artyści mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

Messages Quartet koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Wiedniu, Londynie oraz Moskwie. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, współpracuje z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, czego efektem są kolejne kwartetowe premiery rodzimych twórców młodego pokolenia.

W dorobku zespołu jest również wydana w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie, publikacja wraz z płytą CD zawierająca nagranie artystów Messages Quartet z utworami kameralnymi Philippa i Xavera Scharwenków.

GRAŻYNA DURLOW

Niezwykłe zestawienie wykształcenia i zainteresowań: muzyk, oligofrenopedagog, terapeuta, nauczyciel akademicki i prezenterka.

Absolwentka Wydziału Teorii Muzyki, Kompozycji i Rytmiki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Doktorantka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związana z Instytutem Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego, Państwową Szkołą Muzyczną II st. im. I.Paderewskiego w Cieszynie a także z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Cieszynie.

Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”w Skoczowie, współpracuje programowo przy realizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” w Cieszynie.

Prowadzi festiwale i koncerty z udziałem najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Żyje z pasją – niezmiennie urzeczona i wierna muzyce, tańcowi, i… ukochanym książkom.

7 maja 2018 roku, godz.18.00

PITROS DUO

Luigi Santo – trębacz

Daniela Gentile - fortepian