IKAR - Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Bielska-Białej

IKAR
NAGRODA PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ
W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKINagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR są wręczane od 1993 roku i przyznawane są w następujących kategoriach:

-    za szczególne osiągnięcia kulturalne w roku kalendarzowym
-    za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

W każdym roku mogą być przyznawane dwie nagrody, po jednej w każdej kategorii.

Ponadto w każdym roku może zostać przyznany: 

-    KAR SPECJALNY za wyjątkowe działania na rzecz kultury
-    tytuł honorowy Dobrodziej Kultury szczególnie zaangażowanym w sprawy kultury mecenasom i sponsorom
-    Dyplom Specjalny za szczególną działalność na rzecz kultury
-    Dyplom Honorowy za wieloletnią działalność kulturalną

O nagrodę ubiegać się mogą osoby mieszkające w Bielsku-Białej  oraz osoby, których działalność lub twórczość pozostaje w związku z miastem Bielsko-Biała.

 

Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR zostały przyznane po raz 25. Wnioski na IKARY składane są w Wydziale Kultury i Sztuki, a Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatruje je i opiniuje. Decyzje o przyznaniu IKARÓW podejmuje Prezydent Miasta Bielska-Białej.

 

Dyplomy honorowe

MĘSKI CHÓR HARFA
Występuje pod batutą Anny Ostrowskiej, a jego siedzibą jest Domu Kultury w Komorowicach. Posiada bardzo bogaty i ciekawy repertuar zawierający pieśni patriotyczne, ludowe i religijne oraz utwory muzyki poważnej. Za swoją wieloletnią, działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Chór HARFA obchodził w ubiegłym roku jubileusz 45-lecia swojej działalności.

BIELSKA ORKIESTRA KAMERALNA
działa przy Bielskim Centrum Kultury. Wykonuje z powodzenie zróżnicowany repertuar, w którym znaleźć można dzieła muzyczne z różnych epok. Bierze udział w najważniejszych imprezach muzycznych naszego miasta: Festiwalu Kompozytorów Polskich, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jana Sebastiana Bacha czy Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in musica". W ubiegłym roku obchodziła jubileusz 35-lecia swojej działalności.


Dobrodziej Kultury 2017

AQUA S.A.
od wielu lat wspiera finansowo działalność Bielskiego Centrum Kultury. Firma była głównym sponsorem 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” prezentującego szeroką gamę muzyki sakralnej od oratoriów po muzykę starocerkiewną i gospel. Wsparła także organizację tegorocznych obchodów Dni Bielska-Białej oraz „Świąt na Starówce” uświetnionych występem zespołu Pectus.

FCA POLAND S.A.
był sponsorem 22. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. H. M. Góreckiego, podczas którego melomani mogli usłyszeć Oratorium Sanctus Adalbertus skomponowane przez patrona festiwalu oraz Oratorium Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego. Firma wsparła również finansowo organizację 15. edycji jednego z największych festiwali jazzowych w Europie – Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej oraz imprezy na Starym Rynku.


Nominacje:
- za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2017 roku


ANITA JANCIA-PROKOPOWICZ
aktorka teatralna i filmowa znana z seriali: „Wataha”, „Szpilki na Giewoncie” czy „Barwy szczęścia”. Współpracuje z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej od 2016 roku. W tym sezonie w monodramie „Wanda” wyreżyserowanym przez Marię Sadowską i Joannę Grabowiecką w bielskim teatrze wcieliła się z powodzeniem w postać słynnej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Spektakl został zaproszony na festiwal teatralny do Maroka.

GRZEGORZ MADEJ, PIOTR KENIG, JAKUB KRAJEWSKI
historycy, kuratorzy i twórcy wystawy „Pod znakiem róży nad Białą” zorganizowanej w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej z okazji 500-lecia Reformacji. Stworzyli oni wystawę bogatą w eksponaty i źródła historyczne, świetnie zaaranżowaną i popartą wnikliwymi badaniami dokumentującymi historię naszego miasta i rolę reformacji w jego rozwoju
IKAR 2017 - za szczególne osiągnięcia kulturalne w 2017 roku

MATEUSZ BARTA
aktor Teatru Lalek Banialuka od 2016 roku. Zagrał ciekawe postaci w „Szklanej Górze”, „Po nitce do kłębka” i w „Buratinie”. W tym sezonie stworzył wspaniałą kreację grając tytułową rolę w sztuce „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Spektakl ten zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Korczak 2017 oraz nagrodę jury dziecięcego na Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy w Rzeszowie
Nominacje:
- za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki


IRENA EDELMAN
animatorka kultury, dyrektor Spółdzielczego Centrum Kultury BEST działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Złote Łany”. Inicjatorka i organizator Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA, który odbył się po raz 35. Jego gośćmi były takie sławy jak Ernest Bryll, Tadeusz Śliwiak czy ks. prof. Józef Tischner. Nominowana do IKARA w 1998 i 2005 roku, uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi.

MICHAŁ KLIŚ
artysta plastyk, profesor zwyczajny, były rektor ASP w Katowicach. Zdobywca Srebrnego Medalu na Międzynarodowym Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie, Złotego Medalu na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Nagrody Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia artystyczne, Medalu KEN-u, a także Srebrnej Glorii Artis. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu znaczących muzeów w kraju i za granicą

EWA POLAK-WALESIAK

aktorka, reżyser i twórca scenariuszy spektakli wystawianych przez Teatr Pracownię Kwadryga, którego jest współzałożycielką. Licząca sobie ponad 30. lat Kwadryga, jeden z pierwszych teatrów prywatnych w Polsce stworzyła wiele przedstawień wystawianych z sukcesami w kraju i za granicą. W 2017 roku jej spektakl „Cygańska baśń” otrzymał nagrodę za najlepszy spektakl dla dzieci i najlepszą scenografię na międzynarodowym spotkaniu lalkarzy na Borneo.

JERZY DZIEDZIC
aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Ma w swoim dorobku ponad sto ról teatralnych zarówno w repertuarze poważnym jak i komediowym. Ceniony przez publiczność i krytykę. Dwukrotny laureat Złotych Masek: za role w „Królu Jeleniu” i „Lampce oliwnej” oraz w „Naszym mieście”, nominowany do IKARA 2011, wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej i uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi.

TADEUSZ MOSKAŁA
artysta plastyk, Członek ZPAP-u i Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Autor wielu znaków firmowych, medali okolicznościowych, odznak oraz wielko powierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb.. Laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w konkursach. Zajmuje się wielowymiarowmi przestrzeniami nierzeczywistymi w grafice, malarstwie i dziedzinach pokrewnych. Tworzy prace w konwencji 6D łącząc trójwymiarową przestrzeń rzeczywistą z przestrzenią urojoną

GRZEGORZ SIKORA
w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej od 1991 roku. Utalentowany, wszechstronny aktor teatralny i filmowy. Jego dorobek sceniczny współtworzy wspaniałe karty historii bielskiej sceny.  W pamięci widzów zapisały się takie jego kreacje jak Proctor w „Czarownicach z Salem”, Kostryn w „Balladynie”, Wierszynin w „Trzech siostrach”, Billy w „Milczeniu” czy Gabriel d`Anunzio w „Tamarze”. Laureat Złotej Maski, kilkakrotny zdobywca Llauru Dembowskiego, wyróżniony odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej
IKAR 2017 - za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki

JACEK KACHEL
dziennikarz, członek Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Autor ponad 20. pozycji popularyzujących wiedzę o przeszłości Bielska-Białej i regionu. Współtwórca programu telewizyjnego „Sto lat temu w Bielsku-Białej”. Finalista konkursu Kancelarii Prezydenta RP pn. Filary demokracji lokalnej w kategorii artykuł historyczny, laureat konkursu Osobowości Ziem Górskich w kategorii dziennikarz

 

 

LAUREACI POPRZEDNICH EDYCJI 
REGULAMIN PRZYZNAWANIA NAGRODY PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ

Nagrody Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i Sztuki IKAR zostały przyznane po raz 23. Wnioski na IKARY składane są w Wydziale Kultury i Sztuki, a Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta rozpatruje je i opiniuje. Decyzje o przyznaniu IKARÓW podejmuje Prezydent Miasta Bielska-Białej.

 

Dyplom honorowy

 

DZIECIĘCY CHÓREK  „PINOKIO” 

działa w Miejskim Domu Kultury, w Domu Kultury w Komorowicach od 1995 roku. W jego skład wchodzą dzieci od 5. do 13. roku życia. Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Wydał kilka płyt. W repertuarze PIONOKIA znajdują się różnorodne piosenki dla dzieci, kolędy i pastorałki, piosenki francuskie oraz utwory w stylu retro, z którymi PINOKIO zdobywał nagrody. Kierownikiem artystycznym chórku i jego założycielką jest Barbara Marcinkiewicz.

 

Dobrodziej Kultury 2015

 

FCA POLAND S.A. 

był sponsorem jednego z największych festiwali jazzowych w Europie – Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Jego dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko. Dzięki wsparciu firmy FCA możliwe było zaproszenie na 13. festiwal takich gwiazd jak Maria Schneider, Egberto Gismonti czy Andy Sheppard. Firma wsparła również organizację tegorocznych obchodów Dni Bielska-Białej, podczas których na  Placu Ratuszowym i w hali pod Dębowcem wystąpiłli: zespół Dżem, Golec uOrkiestra i DJ Bobo.

 

BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A.  

był głównym sponsorem wszystkich dotychczasowych edycji Festiwalu Kompozytorów Polskich
im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzięki wsparciu
BANKU możliwe było zaproszenie
na jubileuszową XX. edycję festiwalu Kevina Kennera i Alenę Baevą oraz wysłuchanie „Creda” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu solistów, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Chóru Chłopięcego z Bochni oraz Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją kompozytora.

 

NEMAK POLAD  

to firma, która znacząco wsparła Teatr Polski w Bielsku-Białej w minionym roku. To dzięki jej pomocy Teatr mógł przygotować z takim rozmachem premierę spektaklu „Sześć wcieleń Jana Piszczyka”
w ramach uroczystości związanych z jubileuszem
125-lecia powstania teatru w Bielsku-Białej
oraz 70-lecia działalności polskiego zespołu na bielskiej scenie, przygotować ciekawą ofertę festiwalu „Bielsko blisko” oraz
wzbogacić swój repertuar o pozycje ambitne i atrakcyjne teatralnie.

 

Nominacje:

- za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015

 

KATARZYNA i MACIEJ SZYMONOWICZOWIE  

są beskidzkimi twórcami muzyki oraz artystycznego graffiti. Tworzyli grupę „Psio Crew”, która zdobyła
III nagrodę w Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Są autorami muralu „Pasterz”
W ubiegłym roku wydali album „Gajdosze”, który wieńczy dwuletnie badania nad najdawniejszą formą kapeli góralskiej z Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Album powstał aby utrwalić wiedzę o beskidzkich muzykantach zwanych gajdoszami i udokumentować unikatowy instrument jakim są gajdy. W książce znajdują się życiorysy 93. gajdoszy oraz niepublikowane zdjęcia muzyków
i instrumentów. Albumowi towarzyszą dwie płyty ze współczesną i archiwalną muzyką góralską, które zdobyły I Nagrodę „Fonogram Źródeł 2014" konkursu Nowa Tradycja.
 

IKAR 2015 - za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2015 

 

DAGMARA WŁOSZEK

ubiegłoroczna absolwentka Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej we Wrocławiu. Jest pierwszy sezon w zespole Teatru Lalek „Banialuka”. Jej debiutem scenicznym była brawurowo zagrana rola Alicji w przedstawieniu „Księga dżungli”. Stworzona przez nią postać jest wielowymiarowa, ujmuje wyrazistością i zdobywa sympatię widzów. Przygotowując ją aktorka wykazała się wszechstronnymi umiejętnościami warsztatowymi, zarówno aktorskimi jak i taneczno-wokalnymi.

 

MIROSŁAW MIKUSZEWSKI

prezes Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej. Zintegrował bielskich artystów
i zapewnił im siedzibę w wyremontowanej kamienicy na Starówce.
Stworzył Galerię Sztuki w Gemini Park i zorganizował uroczystości jubileuszowe 70-lecia ZPAP w Bielsku-Białej, w ramach których odbyła się wystawa w Galerii Bielskiej BWA prezentująca dorobek bielskiego środowiska plastycznego. Wydany został także katalog okolicznościowy zawierający historię obecności ZPAP w Bielsku-Białej.

 

 

Nominacje:

- za wybitną dotychczasową działalność

 

 

BARBARA  NACHAJSKA-BROŻEK

uznana artystka i wybitny pedagog bielskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest zeszłoroczną laureatką Grand Prix Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej w Krośnie oraz zdobywczynią głównych nagród w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Włókna w Kowarach. Jej tkaniny charakteryzuje maestria wykonania, precyzyjny rysunek i piękna kolorystyka. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.

 

RAFAŁ  BUTOR

nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Bielskiej Szkole Przemysłowej, organizator Konkursu Wiedzy o Bielsku-Białej w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej. Jest jego członkiem
i Przewodniczącym Zespołu Edukacji Regionalnej Celem konkursu jest budzenie świadomości regionalnej i zainteresowania dziejami naszego miasta wśród młodego pokolenia. Co roku bierze w nim udział około 300 uczestników z prawie 30 bielskich szkół.

 

AGATA  FENDER

absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, animatorka życia muzycznego, kierownik muzyczny
i dyrygent
chóru przy ewangelicko-augsburskim kościele Zbawiciela w Bielsku działającego jako stowarzyszenie „Graduale”. Chór świętował w ubiegłym roku jubileusz 70-lecia powojennej działalności. Posiada w repertuarze utwory sakralne kompozytorów polskich i obcych, od renesansu po współczesność. Występował w wielu miastach kraju oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Holandii, Rosji i Szwecji. Nagrał kilka płyt propagujących twórczości kompozytorów muzyki sakralnej naszego regionu.

 

TOMASZ  LOREK

aktor Teatru Polskiego od 1999 roku. Absolwent  Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykreował
na bielskiej scenie ponad 50. interesujących ról. W ubiegłym roku był współtwórcą koncertu „Ocalić
od zapomnienia” poświęconego bielskim artystom, którzy odeszli. Laureat Złotej Maski 2015 za tytułową rolę w musicalu „Zorba” i Laurów Dembowskiego. Jest aktorem wszechstronnym, o nieprzeciętnym głosie i umiejętności tworzenia wiarygodnych postaci scenicznych, które zapadają w pamięć widzów.

 

Zespół LIZARD

W minionym roku obchodził jubileusz ćwierćwiecza działalności. To grupa wpisująca się w szeroko rozumiany nurt rocka progresywnego. Jeden z nielicznych polskich zespołów, które odniosły sukces
w kraju i za granicą. To, obok SBB, najciekawsza formacja art.-rockowa z województwa śląskiego i jeden z najważniejszych zespołów tego typu w kraju. Lizard pojawiał się na wielu prestiżowych imprezach
i koncertach. Zespół wydał pięć płyt, z których ostatnia ukazała się w 2013 roku.

Obecnie zespół Lizard tworzą: Damian Bydliński (śpiew, gitara), Janusz Tanistra (gitara basowa), Daniel Kurtyka (gitara), Paweł Fabrowicz (instrumenty klawiszowe) i Mariusz Szulakowski (perkusja)

IKAR 2015 - za wybitną dotychczasową działalność

 

JAROSŁAW  GRZYBOWSKI

perkusista, aranżer, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Był perkusistą zespołu Golec uOrkiestra, z którym zagrał ponad 700 koncertów  działającą przy Bielskim Centrum Kultury. Jest dyrygentem formacji paradnej i kierownikiem artystycznym Bielskiej Orkiestry Dętej, która uczestniczy
w życiu muzycznym miasta. Przez 40. lat swej działalności wystąpiła ponad 1000 razy. Była nagradzana na konkursach i międzynarodowych przeglądach. Jarosław Grzybowski w 2010 roku został uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

 

 

 

Zgłoś błąd
Pdf
Drukuj
Powrót
Na skróty
bip - Biuletyn Informacji Publicznej
e-skrzynka podawcza
SPM
BUDZET
Budżet obywatelski
RIT - Regionalne Inwestycje Terytorialne Subregionu Południowego
Pogoda i jakość powietrza
pomoc prawna
1%
To jest aplikacja Webphone służąca do bezpłatnego dzwonienia do Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Decyzja użytkownika w zakresie plików Cookie na niniejszej stronie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. W programie służącym do obsługi Internetu można zmienić ustawienia dotyczące plików cookie.Korzystanie z tego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności.

 

______